Do any of you have a basic or quick print pricing method outside of the hub? What I mean is you run a print and it take 3 hours and weighs 250 grams. If my spool of PLA is $25 that would be .025 per gram. So, it would cost $6.25 for material excluding waste etc.
Now, how much per hour or just flat rate it per print? I am not going to price electricity etc.
My reasoning is I have prints that are straight forward but take time to print and I do them on “off” time to keep the printer busy. They are just off the cuff prints that I want a quick price method for.
I am just looking for some guidance to say cost per run hour plus cost per gram plus markup that would be reasonable.
1 Like